Tipy a triky

Pranie a ošetrovanie

Naše nefarbené plienky je možné prať pri teplotách do 60oC, doporučujeme použiť eko-friendly pracie prostriedky. Pri silnejšom znečistení použite najskôr žlčové mydlo. Na uskladnenie znečistených plienok pripravených na pranie sa používa nepremokavé vrecko. Pred vložením plienok do vrecka je je z nich nutné odstrániť pevné časti znečistenia. Na zamedzenie prípadného zápachu je možné do vrecka kvapnúť pár kvapiek oleja z čajovníka alebo iného nedráždivého vonného oleja. Použité uskladnené plienky je nutné oprať do nasledujúceho dňa.

Nepremokavé vrchné nohavičky je možné prať len do 60oC – vyššiu teplotu neznesie lemovacia guma .Plienky i nohavičky je možné prať s bežným, no nie intenzívne farebným prádlom. Pri praní výrobkov neodporúčame používať zmäkčovače vody ani bielidlá. Ak máte tvrdú vodu je možné použiť namiesto zmäkčovača lyžicu bieleho octu alebo jemnú aviváž/ Silan Sensitive/. Plienky dosiahnu svoju najlepšiu savosť asi po štyroch praniach. Pred praním je potrebné krátke zipsy zapnúť do seba-zabráni sa tým spájaniu jednotlivých plienok pri praní alebo zatrhávaniu iného prádla v práčke.

Ojedinelé škvrnky alebo čierne bodky na nefarbených plienkach nie sú spôsobené pri šití. Je to len dôkaz toho že sa pri výrobe materiálov nepoužili žiadne bielidlá a farbivá.

Ak by ste chceli zabrániť nežiadúcemu veľkému znečisteniu plienky je možné vložiť do plienky separačnú vložku z netkanej textílie . Balenie je po 25 alebo 100 ks a sú bežne dostupné v zdravotníckych predajniach / Sanitas../.

Starostlivosť pri praní nie je velká. Pri odstreďovaní použite vysokú rýchlosť.

Sušenie je možné klasicky voľne zavesené (8-16h.), na radiátore (5-8h) alebo v sušičke pri strednej strednej teplote. Neodporúčame plienky susiť do úplného uschnutia, ale len do stavu, keď sa plienka zbaví najväčšej vlhkosti.

Pred klasickým sušením je dobré ponaťahovať plienky do strán, týmto spôsobom plienku vyrovnáte a nie je potrebné ju ďalej žehliť, čo je výhoda oproti klasickým štvorcovým plienkam. Podľa možnosti plienku ani neodporúčame žehliť v okolí zipsov a gumiek po stranách plienky.

Naše plienky sú pri šetrnom používaní použitelné i pri druhom dieťati.

Ak by sa po dlhšej dobe opotreboval niektorý suchý zips, je možné ho jednoduchým prišitím nového vymeniť.

Ak vezmete do úvahy spotrebu pri dvoch deťoch okolo 3500-5000 ks jednorázových plienok, bavlnené vychádzajú oveľa lacnejšie.

Do základnej výbavičky odporúčame zakúpiť asi 18-20 plienok velkosti S: 3-7 kg. Vychádzame z toho, že bábätko do 6 mesiacov potrebuje asi 8-10 plienok denne a interval prania bude 2 dni. Deti od jedného roka prebalujeme menej často a postačí 12-15 ks plienok z veľkosti M:6-10 kg alebo už velkosti L:9-15 kg. Výraznou úsporou peňazí je zakúpenie si plienok 3v1, ktoré budú rásť spolu s Vašim dieťaťom. Velkosť 3in1 je kombinácia veľkostí S-M-L, s použitím praktických patentiek na upravenie veľkosti..

Ku každej velkosti plienok budete potrebovať 3-4 ks nepremokavých nohavičiek UNI alebo FIX.

Plienky - zloženie
Ako už bolo spomenuté , plienky sú vyrobené z nefarbeného flanelu a úpletového froté. Sú to materiály, ktoré sú príjemné na detskú pokožku.

Ako vnútorné sacie jadro plienky sa používa polyester alebo tkané froté.

Gumky sú vyrobené z kaučuku, takže nehrozí že by sa praním zrazili a stvrdli. Zipsy i nite vyrába kvalitný nemecký výrobca. Všetky vrchné materiály flanel /Eko Tex Standard 100/ a úpletové froté / SKAL / sú vyrobené z čistej 100 % bavlny.

Sacie jadro plienky Classic pozostáva zo 70 % polyesteru a 30 % viskozy a pochádza od slovenského výrobcu, má certifikát zdravotnej nezávadnosti. Sacie jadro plienok Organic pozostáva zo 100 % bavlny ,ktorý má certifikát SKAL.

Vrchné nohavičky

Materiál použitý pri ich výrobe pochádza od najvačšieho producenta nepremokavých a zároveň priedušných textilných materiálov v Nemecku. Jedná sa o veľmi tenký polyester potiahnutý polyuretánom. Farebný PUL materiál pochádza od producenta z Azie.

Aj pri nízkej gramáži tohto materiálu je zaručený vodný stlpec nepremokavosti 3000g/m2, paropriepustnosť má tiež vynikajúce parametre a to 500g/m2d.

Gumky sú naimpregnované silikonom, čo výrazne žnižuje možnosť ich nasatia tekutinou.

Pri naťahovaní nohavičiek na plienku sa treba presvedčiť či je nimi plienka dokonale prekrytá ,tým sa vyhneme možným problémom , teda pretečeniu tekutiny na oblečenie.

Niektoré deti majú silnejšie stehienka a v ojedinelých prípadoch by mohla pevne nastavená gumka pri type UNI spôsobovať problémy, no veľkosti a tým i šírka gumiek na UNI je odstupňovaná podľa veku a váhy.

Typ FIX má suché zipsy a teda výhodu, že sa obopnutie pása i nožičiek dá regulovať.

Ďalším typom vrchných nohavičiek sú SLIP. Používajú sa pri deťoch, ktoré sa už učia chodiť na nočník. Je to kombinácia pleny a vrchných nohavičiek, no zachytenie moču nie je také veľké ako pri samotnej plienke.

Vrchné nohavičky nemajú žiadnu absorpčnú schopnosť, musia sa používať v kombinácii s textilnými plienkami.

Vložky
Používajú sa na balenie naširoko a zároveň aj na zvýšenie savosti plienok hlavne v noci. Pranie i materiálové zloženie je rovnaké ako pri plienkach. Classic vložka pozostáva z 2 vrstiev flanelu plus 2 vrstvy polyesteru a vložka Organic pozostáva z 3 vrstiev úpletového froté.

Nepremokavé uskladňovacie vrecko:

Je vyrobené z polyesteru potiahnutého polyuretánom. Pranie je možné do 95 oC.

Vložky do materských podprseniek:

Používajú sa ako sacia vložka do materských podprseniek. Sú vyrobené z flanelu. Ďalší typ vložky ešte navyše obsahuje nepremokavú vrstvu na zabránenie priesaku tekutiny na oblečenie.

Hygienické vložky

Toto je celkom špecifická záležitosť. Sú to vlastne náhrady dámskych papierových hygienických vložiek ako Libress, Allways a podobne. Šité sú zo 100% bavlny-flanelu alebo organického úpletového froté. Pranie pri možné do 95 oC.

Zmena meny
EUR Euro